B2100AE-13
Buy B2100AE-13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B2100AE-13
Manufacturer Diodes Inc.
Description Schottky Rectifier, 100V, 2A, Do-214Ac Rohs Compliant: Yes
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
In stock 58630 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:790mV @ 2A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100V
Supplier Device Package:SMA
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AC, SMA
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Diode Type:Schottky
Detailed Description:Diode Schottky 100V 2A Surface Mount SMA
Current - Reverse Leakage @ Vr:7µA @ 100V
Current - Average Rectified (Io):2A
Capacitance @ Vr, F:70pF @ 4V, 1MHz