AZ23C5V6W-7-F
Diodes Incorporated
AZ23C5V6W-7-F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AZ23C5V6W-7-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AZ23C5V6W-7-F
Manufacturer Diodes Inc.
Description AZ23CXX Series 5.6 V 200 mW Dual Surface Mount Zener Diode SOT-323
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 33356 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 10mA
Tolerance:±5%
Supplier Device Package:SOT-323
Series:-
Power - Max:200mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SC-70, SOT-323
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Impedance (Max) (Zzt):40 Ohms
Detailed Description:Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 5.6V 200mW ±5% SOT-323
Current - Reverse Leakage @ Vr:1µA @ 2V