AV09C7L3D2403
APEM Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AV09C7L3D2403 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AV09C7L3D2403
Manufacturer APEM Inc.
Description SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
(In US Dollars)
40 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:24V
Type:Vandal Resistant, Illuminated
Termination Style:Solder Lug
Switch Function:Off-Mom
Series:AV
Panel Cutout Dimensions:Circular - 19.20mm Dia
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-30°C ~ 70°C
Mounting Type:Panel Mount, Front
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:100,000 Cycles
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Illumination Voltage (Nominal):2 VDC
Illumination Type, Color:LED, Green
Features:-
Electrical Life:1,000,000 Cycles
Detailed Description:Pushbutton Switch SPST-NO Vandal Resistant, Illuminated Panel Mount, Front
Current Rating:50mA (DC)