AT89LP51ED2-20MU
Micrel / Microchip Technology
AT89LP51ED2-20MU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AT89LP51ED2-20MU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AT89LP51ED2-20MU
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44VQFN
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 436 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs25 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.4 V ~ 5.5 V
Supplier Device Package:44-VQFN (7x7)
Speed:20MHz
Series:89LP
RAM Size:2.25K x 8
Program Memory Type:FLASH
Program Memory Size:64KB (64K x 8)
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Packaging:Tray
Package / Case:44-VFQFN Exposed Pad
Other Names:AT89LP51ED220MU
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of I/O:40
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
EEPROM Size:4K x 8
Detailed Description:8051 89LP Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 44-VQFN (7x7)