APTGT100H60T3G
Microsemi
APTGT100H60T3G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APTGT100H60T3G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. APTGT100H60T3G
Manufacturer Microsemi
Description IGBT FULL BRIDGE 600V 150A SP3
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 15 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.9V @ 15V, 100A
Supplier Device Package:SP3
Series:-
Power - Max:340W
Package / Case:SP3
Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)
NTC Thermistor:Yes
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:32 Weeks
Input Capacitance (Cies) @ Vce:6.1nF @ 25V
Input:Standard
IGBT Type:Trench Field Stop
Detailed Description:IGBT Module Trench Field Stop Full Bridge Inverter 600V 150A 340W Chassis Mount SP3
Current - Collector Cutoff (Max):250µA
Current - Collector (Ic) (Max):150A