AP7340-36FS4-7
Diodes Incorporated
AP7340-36FS4-7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AP7340-36FS4-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AP7340-36FS4-7
Manufacturer Diodes Incorporated
Description IC REG LINEAR 3.6V 150MA 4DFN
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):-
Voltage - Output (Min/Fixed):3.6V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):5.25V
Package / Case:4-XDFN Exposed Pad
PSRR:75dB (1kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:AP7340-36FS4-7DITR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.6V 150mA X2-DFN1010-4
Current - Supply (Max):100µA
Current - Quiescent (Iq):50µA
Current - Output:150mA