AML24EBA2AC04
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
AML24EBA2AC04
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AML24EBA2AC04 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AML24EBA2AC04
Manufacturer Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 1 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:24V
Voltage Rating - AC:125V
Termination Style:Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Switch Function:On-Off-On
Series:AML24
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 28.98mm x 19.05mm
Packaging:Bulk
Other Names:480-4437
AML24EBA2AC04-ND
Mechanical Life:25,000 Cycles
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Ingress Protection:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:-
Features:-
Electrical Life:25,000 Cycles
Detailed Description:Rocker Switch DPDT 3A (AC), 2A (DC) 125V Panel Mount, Snap-In
Current Rating:3A (AC), 2A (DC)