ALS70H133QT500
KEMET
ALS70H133QT500
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ALS70H133QT500 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ALS70H133QT500
Manufacturer KEMET
Description CAP ALUM 13000UF 20% 500V SCREW
(In US Dollars)
24 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:500V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Series:ALS70
Ripple Current @ Low Frequency:26.5A @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency:35.5A @ 10kHz
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:18 mOhms
Height - Seated (Max):8.740" (222.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):23 mOhm @ 100Hz
Detailed Description:13000µF 500V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 23 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
Capacitance:13000µF