ALS70H133QP350
KEMET
ALS70H133QP350
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ALS70H133QP350 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ALS70H133QP350
Manufacturer KEMET
Description CAP ALUM 13000UF 20% 350V SCREW
Data sheet
Voltage - Rated:350V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Series:ALS70
Ripple Current @ Low Frequency:23.4A @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency:32.3A @ 10kHz
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:13 mOhms
Height - Seated (Max):5.827" (148.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):18 mOhm @ 100Hz
Detailed Description:13000µF 350V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
Capacitance:13000µF