AKM36US24C2
XP Power
AKM36US24C2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AKM36US24C2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AKM36US24C2
Manufacturer XP Power
Description XP POWER, EXTERNAL AC-DC PSU, 36
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 89 pcs
Data sheet
Weight:0.176 lb (80.00g)
Voltage - Output:24V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Size / Dimension:4.25" L x 1.96" W x 1.33" H (108.0mm x 50.0mm x 33.8mm)
Series:AKM36 (36W)
Region Utilized:International
Power (Watts):36W
Polarization:Positive Center
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11mm
Other Names:1470-4603
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Input Connector:IEC 320-C8
Form:Desktop (Class II)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Detailed Description:24V 36W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Current - Output (Max):1.5A
Cord Length:59" (1.50m)