AK7755EN
Asahi Kasei Microdevices / AKM Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AK7755EN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AK7755EN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AK7755EN |
|---|---|
| Manufacturer | Asahi Kasei Microdevices / AKM Semiconductor |
| Description | IC DSP CODEC 24BIT 36QFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | 2000 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.982 | $2.833 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - I/O: | 3.30V |
|---|---|
| Voltage - Core: | 1.20V |
| Type: | Floating Point |
| Supplier Device Package: | 36-QFN (6x6) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 36-VFQFN Exposed Pad |
| Other Names: | 974-1070-2 AK7755EN-L |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| On-Chip RAM: | 54kB |
| Non-Volatile Memory: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | I²C, SPI |
| Clock Rate: | 18.6MHz |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AK7755EN, use the request quote form to request AK7755EN pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AK7755EN.The price and lead time for AK7755EN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AK7755EN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
