AK7742EQ
Asahi Kasei Microdevices / AKM Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AK7742EQ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AK7742EQ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AK7742EQ |
|---|---|
| Manufacturer | AKM Semiconductor |
| Description | IC DSP Codec 24 Bit 48LQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $4.42 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - I/O: | 3.30V |
|---|---|
| Voltage - Core: | 1.80V |
| Type: | Floating Point |
| Supplier Device Package: | 48-LQFP (7x7) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 48-LQFP |
| Other Names: | 974-1040 AK7742EQP |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C (TA) |
| On-Chip RAM: | 23.25kB |
| Non-Volatile Memory: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | I²C |
| Clock Rate: | 18.6MHz |
| Base Part Number: | AK7742 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AK7742EQ, use the request quote form to request AK7742EQ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AK7742EQ.The price and lead time for AK7742EQ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AK7742EQ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
