AK5388EQ
Asahi Kasei Microdevices / AKM Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AK5388EQ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AK5388EQ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AK5388EQ |
|---|---|
| Manufacturer | AKM Semiconductor |
| Description | IC Adc/aud 24 Bit 8K-216K 44LQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 160 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $10.93 | $9.833 | $8.958 | $8.085 | ||
| 320 pcs | 640 pcs | 1120 pcs | |||
| $7.429 | $6.774 | $5.90 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Supply Source: | Analog and Digital |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 3.6 V, 4.75 V ~ 5.25 V |
| Type: | ADC, Audio |
| Supplier Device Package: | 44-LQFP (10x10) |
| Series: | - |
| Sampling Rate (Per Second): | 8k ~ 216k |
| Resolution (Bits): | 24 b |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 44-LQFP |
| Other Names: | 974-1035 AK5388EQP |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 70°C |
| Number of Channels: | 4 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | ADC, Audio 24 bit 8k ~ 216k I²S 44-LQFP (10x10) |
| Data Interface: | I²S |
| Base Part Number: | AK5388 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AK5388EQ, use the request quote form to request AK5388EQ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AK5388EQ.The price and lead time for AK5388EQ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AK5388EQ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
