AK500/U-3-P
ASSMANN WSW Components
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AK500/U-3-P with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AK500/U-3-P with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AK500/U-3-P |
|---|---|
| Manufacturer | ASSMANN WSW Components |
| Description | PWR CORD PLUG-FIG 8 DEVICE CONN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.302 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 18 AWG |
|---|---|
| Voltage Rating: | 300V |
| Style: | Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots) |
| Shielding: | Unshielded |
| Series: | - |
| Other Names: | AK500/U-3-P-R AK500/U-3-P-R-ND Q2543955 Q4330324 |
| Operating Temperature: | 105°C |
| Number of Conductors: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Length: | 6.56' (2.00m) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 6.56' (2.00m) Power Cord Black NEMA 1-15P, Polarized To IEC 320-C7, Polarized SPT-2 |
| Current Rating: | - |
| Cord Type: | SPT-2 |
| Color: | Black |
| Approved Countries: | Canada, United States |
| Approval Marks: | CSA, UL |
| 2nd Connector: | IEC 320-C7, Polarized |
| 1st Connector: | NEMA 1-15P, Polarized |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AK500/U-3-P, use the request quote form to request AK500/U-3-P pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AK500/U-3-P.The price and lead time for AK500/U-3-P depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AK500/U-3-P.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

