AK500/16-RA-6-0.5
ASSMANN WSW Components
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AK500/16-RA-6-0.5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AK500/16-RA-6-0.5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AK500/16-RA-6-0.5 |
|---|---|
| Manufacturer | ASSMANN WSW Components |
| Description | CORD SJT 16AWG 3COND 0.5M BLACK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.41 | $2.185 | $2.052 | $1.962 | $1.873 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $1.695 | $1.561 | $1.338 | $1.249 | ||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 16 AWG |
|---|---|
| Voltage Rating: | 125V |
| Style: | Female Sockets (Slots) to Leads |
| Shielding: | Unshielded |
| Series: | - |
| Other Names: | AE10677 AK500/16-RA-6-0.5-R AK50016RA605R |
| Operating Temperature: | 60°C |
| Number of Conductors: | 3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Length: | 1.64' (500.0mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 1.64' (500.0mm) Power Cord Black IEC 320-C13, Right Angle To Cable SJT |
| Current Rating: | 10A |
| Cord Type: | SJT |
| Color: | Black |
| Approved Countries: | Canada, United States |
| Approval Marks: | CSA, UL |
| 2nd Connector: | Cable |
| 1st Connector: | IEC 320-C13, Right Angle |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AK500/16-RA-6-0.5, use the request quote form to request AK500/16-RA-6-0.5 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AK500/16-RA-6-0.5.The price and lead time for AK500/16-RA-6-0.5 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AK500/16-RA-6-0.5.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
