AHRF200
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AHRF200 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AHRF200 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AHRF200 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 16V 2A RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.393 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 16V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 4.8s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.370" Dia x 0.118" T (9.40mm x 3.00mm) |
| Series: | PolySwitch®, AHRF |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 110 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 39 mOhms |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | AHRF200HF RF3056-000 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.199" (5.05mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.567" (14.40mm) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 2A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 3.8A |
| Current - Max: | 100A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 2A |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AHRF200, use the request quote form to request AHRF200 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AHRF200.The price and lead time for AHRF200 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AHRF200.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

