AHRF450S-1.0
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AHRF450S-1.0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AHRF450S-1.0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AHRF450S-1.0 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 16V 4.5A RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 16V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 4s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.409" L x 0.118" W (10.40mm x 3.00mm) |
| Series: | PolySwitch®, AHRF |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 54 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 1.7 mOhms |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | E56560-000 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Lead Spacing: | 0.200" (5.08mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.614" (15.60mm) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 4.5A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 8.7A |
| Current - Max: | 100A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 4.5A |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AHRF450S-1.0, use the request quote form to request AHRF450S-1.0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AHRF450S-1.0.The price and lead time for AHRF450S-1.0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AHRF450S-1.0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
