AHDPBS-016-1805
Amphenol Tuchel Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AHDPBS-016-1805 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AHDPBS-016-1805 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AHDPBS-016-1805 |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol Tuchel Electronics |
| Description | SIZE 18 BACKSHELL, CONDUIT SNAP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.95 | $4.752 | $4.356 | $4.158 | $3.96 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $3.465 | $3.366 | $2.871 | $2.673 | ||
Specifications
Data sheet
| Type: | Backshell, Conduit Adapter |
|---|---|
| Thread Size: | - |
| Shielding: | Unshielded |
| Shell Size - Insert: | 18 |
| Series: | AHDP Dura|Mate™ |
| Plating: | - |
| Other Names: | 889-2929 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Material: | Thermoplastic |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | IP67/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Includes: | - |
| For Use With/Related Products: | AHDP04/06-18-*P/S-WTA |
| Features: | - |
| Diameter - Outside: | 1.614" (41.00mm) |
| Detailed Description: | Black Connector Backshell, Conduit Adapter 18 |
| Color: | Black |
| Cable Opening: | 1.138" (28.90mm) |
| Cable Exit: | 180° |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AHDPBS-016-1805, use the request quote form to request AHDPBS-016-1805 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AHDPBS-016-1805.The price and lead time for AHDPBS-016-1805 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AHDPBS-016-1805.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

