AFC0948DE-TP20
Delta Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AFC0948DE-TP20 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AFC0948DE-TP20 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AFC0948DE-TP20 |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Description | FAN AXIAL 92X38MM 48VDC WIRE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $33.78 | $31.42 | $28.278 | |||
| 50 pcs | 100 pcs | 250 pcs | |||
| $25.922 | $24.351 | $21.209 | |||
Specifications
Data sheet
| Width: | 38.00mm |
|---|---|
| Weight: | 0.573 lb (259.91g) |
| Voltage Range: | 36 ~ 75VDC |
| Voltage - Rated: | 48VDC |
| Termination: | 4 Wire Leads |
| Static Pressure: | 1.528 in H2O (380.6 Pa) |
| Size / Dimension: | Square - 92mm L x 92mm H |
| Series: | AFC |
| RPM: | 7500 RPM |
| Power (Watts): | 28.80W |
| Other Names: | 603-1188 AFC0948DETP20 |
| Operating Temperature: | -40 ~ 149°F (-40 ~ 65°C) |
| Noise: | 67.0 dB(A) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Frame: | Plastic |
| Material - Blade: | Plastic |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 22 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 70000 Hrs @ 40°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | PWM Control, Speed Sensor (Tach) |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Current Rating: | 0.600A |
| Bearing Type: | Ball |
| Approvals: | CE, TUV, UL |
| Air Flow: | 159.4 CFM (4.46m³/min) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AFC0948DE-TP20, use the request quote form to request AFC0948DE-TP20 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AFC0948DE-TP20.The price and lead time for AFC0948DE-TP20 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AFC0948DE-TP20.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

