AFC0712D-9Z08
Delta Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AFC0712D-9Z08 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AFC0712D-9Z08 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AFC0712D-9Z08 |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Description | FAN AXIAL 70X25.4MM 12VDC WIRE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Width: | 25.40mm |
|---|---|
| Weight: | 0.198 lb (89.81g) |
| Voltage Range: | 10.8 ~ 12.6VDC |
| Voltage - Rated: | 12VDC |
| Termination: | 4 Wire Leads |
| Static Pressure: | 0.433 in H2O (107.9 Pa) |
| Size / Dimension: | Square - 70mm L x 70mm H |
| Series: | AFC |
| RPM: | 5500 RPM |
| Power (Watts): | 5.28W |
| Other Names: | 603-1489 AFC0712D9Z08 |
| Operating Temperature: | 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C) |
| Noise: | 47.5 dB(A) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Frame: | Plastic |
| Material - Blade: | Plastic |
| Lifetime @ Temp.: | 40000 Hrs @ 40°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | PWM Control, Speed Sensor (Tach) |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Current Rating: | 0.440A |
| Bearing Type: | 1 Ball/1 Sleeve |
| Approvals: | CE, CSA, UL, VDE |
| Air Flow: | 52.0 CFM (1.46m³/min) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AFC0712D-9Z08, use the request quote form to request AFC0712D-9Z08 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AFC0712D-9Z08.The price and lead time for AFC0712D-9Z08 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AFC0712D-9Z08.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


