AF42-41X50
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AF42-41X50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AF42-41X50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AF42-41X50 |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | TAPE EPOXY CLEAR 41"X 50YDS |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $160.72 | |||||
Specifications
Data sheet
| Width: | 41.00" (1.04m) |
|---|---|
| Usage: | Bonding |
| Thickness - Backing, Carrier: | - |
| Thickness - Adhesive: | 0.0030" (3.0 mils, 0.076mm) |
| Thickness: | 0.0030" (3.0 mils, 0.076mm) |
| Temperature Range: | - |
| Tape Type: | Epoxy Tape |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
| Shelf Life: | 15 Months |
| Series: | AF42 |
| Other Names: | 00048011652030 70071545829 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Length: | 150' (45.7m) 50 yds |
| Color: | Clear |
| Backing, Carrier: | Paper |
| Adhesive: | Epoxy Thermosetting |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AF42-41X50, use the request quote form to request AF42-41X50 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AF42-41X50.The price and lead time for AF42-41X50 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AF42-41X50.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



