AF42-1"X72YD
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AF42-1"X72YD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AF42-1"X72YD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | AF42-1"X72YD |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | TAPE EPOXY CLEAR 1"X 72YDS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $127.80 | $119.81 | $111.822 | $107.829 | ||
Specifications
Data sheet
| Width: | 1.00" (25.40mm) |
|---|---|
| Usage: | Bonding |
| Thickness - Backing, Carrier: | - |
| Thickness - Adhesive: | 0.0030" (3.0 mils, 0.076mm) |
| Thickness: | 0.0030" (3.0 mils, 0.076mm) |
| Temperature Range: | - |
| Tape Type: | Epoxy Tape |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
| Shelf Life: | 15 Months |
| Series: | AF42 |
| Other Names: | 0-00-21200-20313-8 21200203138 3M156454 62-2197-0451-7 62219704517 7010409307 AF42-1"X72YD-ND AF472-1"X72YD AF472-1"X72YD-ND |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Length: | 216' (66.0m) 72 yds |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Color: | Clear |
| Backing, Carrier: | Paper |
| Adhesive: | Epoxy Thermosetting |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply AF42-1"X72YD, use the request quote form to request AF42-1"X72YD pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AF42-1"X72YD.The price and lead time for AF42-1"X72YD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AF42-1"X72YD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation




