AEL20US05
XP Power
AEL20US05
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AEL20US05 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AEL20US05
Manufacturer XP Power
Description AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 15W
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Weight:0.375 lb (170.1g)
Voltage - Output:5V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Size / Dimension:3.90" L x 1.65" W x 1.22" H (99.0mm x 42.0mm x 31.0mm)
Series:AEL20 (20W)
Region Utilized:International
Power (Watts):15W
Polarization:Positive Center
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C
No Load Power Consumption:500mW (Max)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Type:Cord (Sold Separately)
Input Connector:IEC 320-C6
Form:Desktop (Class I)
Efficiency:Level V
Detailed Description:5V 15W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Current - Output (Max):3A
Cord Length:48" (1.22m)