AEB475M2GK32T-F
Cornell Dubilier Electronics
AEB475M2GK32T-F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AEB475M2GK32T-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AEB475M2GK32T-F
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 4.7UF 20% 400V SMD
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:AEB
Ripple Current @ Low Frequency:25mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:50mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:5.5 Ohms
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:4.7µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 4000 Hrs @ 105°C
Capacitance:4.7µF