AD5116BCPZ80-500R7
ADI (Analog Devices, Inc.)
AD5116BCPZ80-500R7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AD5116BCPZ80-500R7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. AD5116BCPZ80-500R7
Manufacturer ADI (Analog Devices, Inc.)
Description IC DGTL POT 64POS 80K 8LFCSP
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:2.3 V ~ 5.5 V
Tolerance:±8%
Temperature Coefficient (Typ):35 ppm/°C
Taper:Linear
Supplier Device Package:8-LFCSP-UD (2x2)
Series:-
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ):70
Resistance (Ohms):80k
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-UFDFN Exposed Pad, CSP
Other Names:AD5116BCPZ80-500R7-ND
AD5116BCPZ80-500R7TR
AD5116BCPZ80500R7
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Taps:64
Number of Circuits:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Memory Type:Non-Volatile
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Interface:Pushbutton
Features:-
Detailed Description:Digital Potentiometer 80k Ohm 1 Circuit 64 Taps Pushbutton Interface 8-LFCSP-UD (2x2)