ACT94WG41SB-3025
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ACT94WG41SB-3025 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ACT94WG41SB-3025
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Crimp
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:21-41
Shell Material:Composite
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Series:MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Packaging:Bulk
Other Names:DACT94WG41SB-3025
Orientation:B
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Number of Positions:41
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Bulkhead - Front Side Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Ingress Protection:Environment Resistant
Features:-
Fastening Type:Threaded
Detailed Description:41 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold
Current Rating:7.5A