ACST10-7CT
STMicroelectronics
ACST10-7CT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ACST10-7CT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ACST10-7CT
Manufacturer STMicroelectronics
Description TRIAC SENS GATE 700V 10A TO220AB
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 811 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Off State:700V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1V
Triac Type:Logic - Sensitive Gate
Supplier Device Package:TO-220AB
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
Other Names:497-8742-5
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:TRIAC Logic - Sensitive Gate 700V 10A Through Hole TO-220AB
Current - On State (It (RMS)) (Max):10A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):100A, 105A
Current - Hold (Ih) (Max):30mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):10mA