ACS750LCA-050
Allegro MicroSystems, LLC.
ACS750LCA-050
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ACS750LCA-050 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ACS750LCA-050
Manufacturer Allegro MicroSystems, LLC.
Description SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Supply:5V
Series:-
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Sensitivity:40mV/A
Response Time:27µs
Polarization:Bidirectional
Packaging:Tube
Package / Case:5-CA Formed Leads
Output:Ratiometric, Voltage
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Number of Channels:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Linearity:±5%
Frequency:DC ~ 13kHz
For Measuring:AC/DC
Detailed Description:Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CA Formed Leads
Current - Supply (Max):10mA
Current - Sensing:50A
Accuracy:±2%