ACS733KLATR-40AU-T
Allegro MicroSystems, LLC.
ACS733KLATR-40AU-T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ACS733KLATR-40AU-T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ACS733KLATR-40AU-T
Manufacturer Allegro MicroSystems
Description 1 MHz Bandwidth, Galvanically Isolated Current Sensor IC in SOIC-16 Package
Lead Free Status / RoHS Status
In stock 17475 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:3.14 V ~ 3.46 V
Series:Automotive, AEC-Q100
Sensor Type:Hall Effect, Differential
Sensitivity:66mV/A
Response Time:200ns
Polarization:Bidirectional
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Output:Ratiometric, Voltage
Other Names:620-1989-1
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Channels:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Linearity:±0.5%
Frequency:1MHz
For Measuring:AC/DC
Detailed Description:Current Sensor 40A 1 Channel Hall Effect, Differential Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Current - Supply (Max):35mA
Current - Sensing:40A
Accuracy:±1.7%