ACS714LLCTR-20A-T
Buy ACS714LLCTR-20A-T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ACS714LLCTR-20A-T
Manufacturer Allegro MicroSystems
Description Current Sensor AC/DC Current 5V 8-Pin SOIC N T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 15156 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:5V
Series:-
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Sensitivity:100mV/A
Response Time:5µs
Polarization:Bidirectional
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output:Ratiometric, Voltage
Other Names:620-1226-2
ACS714LLCTR20AT
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Number of Channels:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2 (1 Year)
Linearity:±1.5%
Frequency:DC ~ 80kHz
For Measuring:AC/DC
Detailed Description:Current Sensor 20A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Supply (Max):13mA
Current - Sensing:20A
Accuracy:±1.5%