ACS709LLFTR-20BB-T
Allegro MicroSystems, LLC.
ACS709LLFTR-20BB-T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ACS709LLFTR-20BB-T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ACS709LLFTR-20BB-T
Manufacturer Allegro MicroSystems
Description Current Sensor 2A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 24-SSOP (.154", 3.9mm Width)
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
In stock 15063 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:3 V ~ 5.5 V
Series:-
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Sensitivity:56mV/A
Response Time:4µs
Polarization:Bidirectional
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:24-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Output:Ratiometric, Voltage
Other Names:620-1337-2
ACS709LLFTR20BBT
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Number of Channels:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2 (1 Year)
Linearity:±0.25%
Frequency:DC ~ 120kHz
For Measuring:AC/DC
Detailed Description:Current Sensor 20A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 24-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Current - Supply (Max):14.5mA
Current - Sensing:20A
Accuracy:±2%