ACS709LLFTR-10BB-T
Allegro MicroSystems, LLC.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ACS709LLFTR-10BB-T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ACS709LLFTR-10BB-T
Manufacturer Allegro MicroSystems
Description High Bandwidth, Fast Fault Response Current Sensor IC In Thermally Enhanced Package
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 40957 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:4 V ~ 5.5 V
Series:-
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Sensitivity:85mV/A
Response Time:4µs
Polarization:Bidirectional
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:24-QSOP
Output:Ratiometric, Voltage
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Number of Channels:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Linearity:±0.25%
Frequency:DC ~ 120kHz
For Measuring:AC/DC
Detailed Description:Current Sensor 10A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 24-QSOP
Current - Supply (Max):14.5mA
Current - Sensing:10A
Accuracy:±2%