A-20GV22S-B
Omron Automation & Safety
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A-20GV22S-B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy A-20GV22S-B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | A-20GV22S-B |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $36.19 | $27.144 | $24.882 | |||
| 50 pcs | 100 pcs | 250 pcs | |||
| $23.374 | $21.866 | $21.112 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 30V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Switch Function: | On-Mom |
| Series: | A |
| Release Force: | - |
| Pretravel: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Overtravel: | - |
| Other Names: | A-20GV22S-B-ND A20GV22SB Z6745 |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 80°C |
| Operating Position: | - |
| Operating Force: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | 1,000,000 Cycles |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | IP00 |
| Features: | - |
| Electrical Life: | 500,000 Cycles |
| Differential Travel: | - |
| Current Rating: | 20A (AC), 6A (DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Actuator Type: | Lever, Roller |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply A-20GV22S-B, use the request quote form to request A-20GV22S-B pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number A-20GV22S-B.The price and lead time for A-20GV22S-B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# A-20GV22S-B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
