A-20GV22-B7-K
Omron Automation & Safety
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A-20GV22-B7-K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy A-20GV22-B7-K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | A-20GV22-B7-K |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $20.45 | $15.336 | $14.058 | $13.206 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $12.354 | $11.928 | $11.502 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 30V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Switch Function: | On-Mom |
| Series: | A |
| Release Force: | 42gf |
| Pretravel: | 0.248" (6.3mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Overtravel: | 0.047" (1.2mm) |
| Other Names: | A20GV22-B7-K A20GV22B7K SW234 |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 80°C |
| Operating Position: | 1.172" (29.8mm) |
| Operating Force: | 160gf |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | 1,000,000 Cycles |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | IP00 |
| Features: | - |
| Electrical Life: | 500,000 Cycles |
| Differential Travel: | 0.047" (1.2mm) |
| Current Rating: | 20A (AC), 6A (DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Actuator Type: | Lever, Roller |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply A-20GV22-B7-K, use the request quote form to request A-20GV22-B7-K pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number A-20GV22-B7-K.The price and lead time for A-20GV22-B7-K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# A-20GV22-B7-K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
