A-20GV22-B7-K
Omron Automation & Safety
A-20GV22-B7-K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A-20GV22-B7-K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. A-20GV22-B7-K
Manufacturer Omron Automation & Safety
Description SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 16 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:30V
Voltage Rating - AC:125V
Termination Style:Screw Terminal
Switch Function:On-Mom
Series:A
Release Force:42gf
Pretravel:0.248" (6.3mm)
Packaging:Bulk
Overtravel:0.047" (1.2mm)
Other Names:A20GV22-B7-K
A20GV22B7K
SW234
Operating Temperature:-25°C ~ 80°C
Operating Position:1.172" (29.8mm)
Operating Force:160gf
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:1,000,000 Cycles
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Ingress Protection:IP00
Features:-
Electrical Life:500,000 Cycles
Differential Travel:0.047" (1.2mm)
Current Rating:20A (AC), 6A (DC)