90E24PYGI
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 90E24PYGI with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 90E24PYGI
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC ENERGY METERING 28SSOP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Supply:2.8V ~ 3.6V
Voltage - I/O Low:0.4V, 0.8V
Voltage - I/O High:2.4V, 3.9V, 6.2V
Supplier Device Package:28-SSOP
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Meter Type:Single Phase
Measurement Error:0.5%
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Impedance:1 kOhm, 50 kOhm