87409-130TRLF
Buy 87409-130TRLF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 87409-130TRLF
Manufacturer Amphenol FCI
Description CONN HEADER 60POS .050 VERT SMD
(In US Dollars)
1000 pcs
Series:Rib-Cage™ III
Row Spacing - Mating:0.050" (1.27mm)
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:-
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:6.42mm
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Thermoplastic, Glass Filled
Insulation Height:0.226" (5.74mm)
Insulation Color:Natural
Ingress Protection:-
Features:Board Guide, Pick and Place
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Surface Mount 60 position 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Post:-
Contact Length - Mating:0.130" (3.30mm)