Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 87409-130 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 87409-130
Manufacturer Amphenol FCI
Description CONN HEADER 60POS .050" STR PCB
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1890 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Style:Board to Board
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:Rib-Cage™ III
Row Spacing - Mating:0.050" (1.27mm)
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Packaging:Tube
Overall Contact Length:-
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:60
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:6.42mm
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Insulation Material:Thermoplastic, Glass Filled
Insulation Height:0.226" (5.74mm)
Insulation Color:Natural
Ingress Protection:-
Features:Board Guide
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Surface Mount 60 position 0.050" (1.27mm)
Current Rating:-
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:-
Contact Length - Post:-
Contact Length - Mating:0.130" (3.30mm)