87409-120
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 87409-120 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 87409-120 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 87409-120 |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol FCI |
| Description | CONN HEADER 40POS .050 VERT SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2835 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.707 | |||||
Specifications
Data sheet
| Termination: | Solder |
|---|---|
| Series: | Rib-Cage™ |
| RoHS Status: | Tube |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 40 |
| Number of Conductors: | 0.050" (1.27mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Molding Height Above Board: | 0.253" (6.42mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | All |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | 87409-120 |
| Features: | Board Guide |
| Expanded Description: | 40 Position Header BTB Connector Gold or Gold, GXT™ 0.050" (1.27mm) Surface Mount |
| Description: | CONN HEADER 40POS .050 VERT SMD |
| Contact Mating Length: | 0.226" (5.74mm) |
| Contact Finish Thickness: | Gold or Gold, GXT™ |
| Connector Type: | Shrouded |
| Color: | Natural |
| Cable Pitch: | 0.130" (3.30mm) |
| Cable Diameter: | 30µin (0.76µm) |
| Adapter Type: | 0.050" (1.27mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 87409-120, use the request quote form to request 87409-120 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 87409-120.The price and lead time for 87409-120 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 87409-120.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

