8136R10KL.25
BI Technologies / TT Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 8136R10KL.25 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 8136R10KL.25
Manufacturer BI Technologies / TT Electronics
Description POTENTIOMETER
(In US Dollars)
40 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination Style:Solder Turret
Temperature Coefficient:-150ppm/°C, +100ppm/°C
Taper:Linear
Series:8136
Rotation:3600°
Resistive Material:Hybrid
Resistance (Ohms):10k
Power (Watts):2W
Number of Turns:10
Number of Gangs:1
Mounting Type:Panel Mount
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 10 Turn Hybrid 2W Solder Turret
Bushing Thread:3/8-32
Built in Switch:None
Adjustment Type:User Defined
Actuator Type:Slotted
Actuator Length:0.811" (20.60mm)
Actuator Diameter:0.249" (6.33mm)