805F2K5E
Ohmite
805F2K5E
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 805F2K5E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 805F2K5E
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 2.5K OHM 1% 5W
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Size / Dimension:0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Series:Metal-Mite®89
Resistance:2.5 kOhms
Power (Watts):5W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.330" (8.38mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:2.5 kOhms ±1% 5W Wirewound Chassis Mount Resistor