74FCT162952BTPVCT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 74FCT162952BTPVCT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 74FCT162952BTPVCT
Manufacturer N/A
Description IC TXRX NON-INVERT 5.5V 56SSOP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Supply:4.5 V ~ 5.5 V
Supplier Device Package:56-SSOP
Series:74FCT
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Output Type:3-State
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Elements:2
Number of Bits per Element:8
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Logic Type:Transceiver, Non-Inverting
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Type:-
Detailed Description:Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element 3-State Output 56-SSOP
Current - Output High, Low:24mA, 24mA