74F112PC
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 74F112PC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 74F112PC
Manufacturer onsemi
Description Flip Flop JK-Type Neg-Edge 2-Element 16-Pin PDIP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 30684 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:4.5 V ~ 5.5 V
Type:JK Type
Trigger Type:Negative Edge
Series:74F
Packaging:Tube
Package / Case:16-DIP (0.300", 7.62mm)
Output Type:Differential
Other Names:74F112
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Number of Elements:2
Number of Bits per Element:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Max Propagation Delay @ V, Max CL:6.5ns @ 5V, 50pF
Function:Set(Preset) and Reset
Current - Quiescent (Iq):19mA
Current - Output High, Low:1mA, 20mA
Clock Frequency:105MHz