Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 744772560 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 744772560
Manufacturer Wurth Electronics
Description FIXED IND 56UH 2A 120 MOHM TH
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 164 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs50 pcs140 pcs280 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±10%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.307" Dia (7.80mm)
Package / Case:Radial
Other Names:732-3770
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1kHz
Inductance:56µH
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Frequency - Self Resonant:7.7MHz
Detailed Description:56µH Unshielded Wirewound Inductor 2A 120 mOhm Max Radial
DC Resistance (DCR):120 mOhm Max
Current Rating:2A
Current - Saturation:2.4A