Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 744772101 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 744772101
Manufacturer Wurth Electronics
Description FIXED IND 100UH 900MA 190 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 2000 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs50 pcs140 pcs280 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±10%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.307" Dia (7.80mm)
Package / Case:Radial
Other Names:732-3773
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1kHz
Inductance:100µH
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Frequency - Self Resonant:6.6MHz
Detailed Description:100µH Unshielded Wirewound Inductor 900mA 190 mOhm Max Radial
DC Resistance (DCR):190 mOhm Max
Current Rating:900mA
Current - Saturation:1.6A