Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 744772100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 744772100
Manufacturer Wurth Electronics
Description FIXED IND 10UH 4.2A 40 MOHM TH
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 181 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs50 pcs140 pcs280 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±15%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.307" Dia (7.80mm)
Shielding:Unshielded
Series:WE-TI
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Tray
Package / Case:Radial
Other Names:732-3763
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Inductance Frequency - Test:1kHz
Inductance:10µH
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Frequency - Self Resonant:23.6MHz
Detailed Description:10µH Unshielded Wirewound Inductor 4.2A 40 mOhm Max Radial
DC Resistance (DCR):40 mOhm Max
Current Rating:4.2A
Current - Saturation:5A