73L2R91G
CTS Electronic Components
73L2R91G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 73L2R91G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 73L2R91G
Manufacturer CTS Electronic Components
Description RES 0.91 OHM 2% 1/10W 0603
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±2%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Series:73Lx
Resistance:910 mOhms
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Current Sense
Failure Rate:-
Detailed Description:910 mOhms ±2% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense Thick Film