72R025XU
Hamlin / Littelfuse
72R025XU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 72R025XU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 72R025XU
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 72V 250MA RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 403 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:72V
Type:Polymeric
Time to Trip:2.5s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
Series:POLY-FUSE®, 72R
Resistance - Post Trip (R1) (Max):3 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):1.25 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:72R025X
F3193
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 250mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):500mA
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):250mA