71F-250-32-NBL
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 71F-250-32-NBL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 71F-250-32-NBL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 71F-250-32-NBL |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | CONN QC RCPT 18-22AWG 0.250 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.48 | $0.452 | $0.387 | $0.329 | $0.316 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $0.284 | $0.271 | $0.226 | $0.207 | ||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 18-22 AWG |
|---|---|
| Termination: | Crimp |
| Terminal Type: | Standard |
| Tab Width: | 0.250" (6.35mm) |
| Tab Thickness: | 0.032" (0.81mm) |
| Tab Length: | - |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 00054007301103 05400730110 3M156218 7100163889 71F-250-32-NBL-ND 80601399407 |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Length - Overall: | 0.860" (21.84mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Diameter: | 0.145" (3.68mm) |
| Insulation: | Non-Mating End Insulated |
| Gender: | Female |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated |
| Contact Material: | - |
| Contact Finish: | - |
| Color: | Red |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 71F-250-32-NBL, use the request quote form to request 71F-250-32-NBL pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 71F-250-32-NBL.The price and lead time for 71F-250-32-NBL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 71F-250-32-NBL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


