71F-187-20
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 71F-187-20 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 71F-187-20 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 71F-187-20 |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | CONN QC RCPT 18-22AWG 0.187 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.17 | $0.161 | $0.12 | $0.103 | $0.099 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $0.086 | $0.082 | $0.072 | $0.065 | ||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 18-22 AWG |
|---|---|
| Termination: | Crimp |
| Terminal Type: | Standard |
| Tab Width: | 0.187" (4.75mm) |
| Tab Thickness: | 0.020" (0.51mm) |
| Tab Length: | - |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 00054007301295 05400730129 3M156152 7100163901 71F-187-20-ND 80601399654 |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Length - Overall: | 0.580" (14.73mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Diameter: | - |
| Insulation: | Non-Insulated |
| Gender: | Female |
| Features: | Butted Seam |
| Detailed Description: | 0.187" (4.75mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Non-Insulated |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Finish: | Tin |
| Color: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 71F-187-20, use the request quote form to request 71F-187-20 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 71F-187-20.The price and lead time for 71F-187-20 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 71F-187-20.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

