684M21WA4PL461
NorComp
684M21WA4PL461
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 684M21WA4PL461 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 684M21WA4PL461
Manufacturer NorComp
Description CONN D-SUB PLUG 21POS R/A SOLDER
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs40 pcs80 pcs
120 pcs280 pcs520 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Shell Size, Connector Layout:4 (DC, C) - 21WA4
Shell Material, Finish:Steel, Nickel Plated
Series:684M
Packaging:Tray
Other Names:NOR1344
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:2
Number of Positions:21 (17 + 4 Power)
Mounting Type:Board Edge, Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Housing Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Flange Feature:Housing/Shell (4-40)
Features:Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Detailed Description:21 (17 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Current Rating:5A, 40A
Contact Type:Signal and Power
Contact Material:Copper Alloy
Contact Form:Machined
Contact Finish Thickness:Flash
Contact Finish:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Connector Style:D-Sub, Combo
Color:-
Backset Spacing:0.401" (10.20mm)